اظهارنامه چیست ؟ به همراه برگ اظهارنامه

نوشته شده توسط:Admin - | ۰ دیدگاه

اظهارنامه چیست ؟ به همراه برگ اظهارنامه

اظهارنامه چیست ؟
بر اساس ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی هرکسمی تواند قبل از تقدیم دادخواست ، حق خود را به وسیله اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید ؛ مشروط بر اینکه موعد مطالبه فرا رسیده باشد .
چگونه حقوقمان را مطالبه کنیم ؟

نیازی نیست که لزوما با مراجعه به دادگاه و اقدام قضایی حق و حقوق مان را مطالبه کنیم . بلکه با استفاده از اظهارنامه قضایی و بدون حضور در مراجع قضایی می توان به حق دست یافت .
مثلا چطور ؟

مثلا در صورتی که از کسی طلبی داریم و آن شخص طلب ما را نمی دهد و یا از انجام تعهدی که در برابر ما دارد خودداری می نماید ، می توانیم بوسیله اظهارنامه ، این فرصت را به شخص بدهیم که نسبت به پرداخت دین یا ایفای تعهدش اقدام نماید. چه بسا همین اظهارنامه رسمی سبب حل مشکلات فراوانی شده و از هرگونه اقدام قضایی جلوگیری کند.
چگونه اظهارنامه بنویسیم ؟

از آن جهت که اظهارنامه یک ابزار قضایی است و از طرف دادگاه به مخاطب آن ابلاغ اللترونیکی می شود ، باید با بیانی محترمانه نگارش شده و حاوی مطالب تهدید آمیز نباشد زیرا از آنجایی که اظهارات خودمان هستند و ذیل آن امضاء می شود ، می تواند مشکل ساز شود. از آن رو که اقرار یکی از دلایل اثبات ادعا در دادگاه ها محسوب می شود ، ممکن علیه خودمان از آن استفاده شود.
نکته: ارسال اظهارنامه از آن رو که یک اقدام قضایی می باشد و به شخص مخاطب ابلاغ می شود ، سبب می شود  تا مخاطب بداند که قصد اقدام قانونی علیه او را داریم ؛ به همین دلیل ، آمادگی اش جهت این اقدام بالا میرود . مثلا ، فرض کنید که بخواهیم اموال شخص بدهکار را جهت ادای دین را توقیف کنیم در این صورت ، ممکن است که مدیون با اطلاع از این وضعیت ، اقدام به مخفی کردن اموال خود کند تا نتوانیم به توقیف اموال او اقدام کنیم. در این حالت ، بهتر است که از ابتدا در دادگاه ، به موجب دادخواست اقامه دعوا کرد.
چگونه اظهارنامه را ارسال کنیم ؟

با استفاده از درگاه خدمات الکترونیک قضایی و یا دفاتر خدمات الکترونیکی این امر امکانپذیر است.

عنوان فایل لینک دانلود
دانلود فایل ورد اظهارنامه دانلود
دانلود فایل ورد اظهارنامه

  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

    نوشتن دیدگاه