🔴 نکات مهم در معاملات املاک:

🔻 وضعیت طرفین معامله

✅ برای صحت هر معامله‌ای لازم است که طرفین دارای ویژگی‌ها و اوصافی باشند که اگر خلاف آن اوصاف را داشته باشند، معاملات ممکن است باطل شود. به طور مثال قصد معامله وجود داشته باشد یا طرفین عاقل و بالغ باشند.

⚠️ نکته اول: در هنگام معامله حتما مدارک شناسایی افراد را ببینید و هویت آن‌ها را مطابق با مدارک موجود مطابقت دهید.

🔻وضعیت سند ملک مورد معامله

✅در هنگام معامله باید سند ملک به طور کامل ببینید و از صحت آن اطمینان حاصل کنید.

⚠️ نکته دوم: از مراجع مربوطه حتما استعلام های لازم را بگیرید.

🔻بررسی کامل ملک مورد معامله

✅ اگر خریدار یک ملک هستید، باید حتما به طور دقیق و بدون هیچگونه تعارف، ملک مورد نظر خود را به طور دقیق بررسی کنید تا کاملا در جریان معایب و مزایا آن قرار بگیرد.
⚠️نکته سوم: ممکن است ملک در طرح تعریض خیابان یا اتوبان واقع شده باشد یا ملک در رهن بانک باشد که باعث دردسر برای خریدار خواهد شد.

🔻 انعقاد قرارداد

✅طرفین در خرید و فروش ملک باید به طور روشن و بدون ابهام درباره ملک توافق کنند. سعی کنید در همان جلسه قرارداد را امضا نکنید و دقیق آن را مطالعه کنید و حتما از نظر کارشناسان حقوقی استفاده کنید.
⚠️نکته چهارم: قرارداد را به صورت کتبی با حضور حداقل ۲ شاهد، منعقد کنند.

🔻 مندرجات الزامی قرارداد

✅در قرارداد باید مشخصات ملک و متعلقات داخل در آن به طور کامل بیان شود. به طور مثال ذکر متراژ ملک، قیمت ملک، نحوه پرداخت و تسلیم ملک و … باید حتما قید شود.

🔻 آگاهی کامل به مفاد و الفاظ به‌کار برده شده در قرارداد

✅گا‌هی در قرارداد یک معامله از الفاظی استفاده شده است که عدم آگاهی از آن ها باعث آسیب سنگینی می شود. به‌عنوان مثال، کلیه اختیارات قانونی و اختیاری خود را جهت فسخ معامله از بین می‌برد.

🔻 خرید و فروش ملک
✅ ایجاد حق فسخ به خریدار یا فروشنده، کمک بسیار زیادی می‌کند. در صورت وجود حق فسخ، اگر طرف دیگر معامله نقض تعهد کند، طرف مقابل می‌تواند معامله را یک طرفه فسخ کنند. به عنوان مثال، بر خریدار شرط شود در صورت پرداخت نکردن کل مبلغ قرارداد در مدت تعیین شده، فروشنده می‌تواند اقدام به فسخ قرارداد کند. باید توجه داشته باشید بین فسخ، تفاسخ و انفساخ تفاوت وجود دارد و هرکدام بار حقوقی مختص به خود را دارند.