🔻استرداد پول بازنده قمار

❓ بازنده قمار می تواند با شکایت مال خود را پس بگیرد؟

🔻 قمار در قرآن کریم:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَالْمَيْسِرُ وَالْأَنْصَابُ وَالْأَزْلَامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّيْطَانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

ای اهل ایمان، شراب و قمار و بت‌پرستی و تیرهای گروبندی همه اینها پلید و از عمل شیطان است، از آن البته دوری کنید تا رستگار شوید.

🔻قمار در حقوق:

⚖️ قمار جرم است و مجازات دارد. طبق ماده 705 قانون مجازات اسلامی مصوب1375؛ قمار بازی با هر وسیله‌ای ممنوع و مرتکبین آن به یک تا شش ماه حبس و یا تا (74) ضربه شلاق محکوم می‌شوند و در صورت تجاهر‌به قماربازی به هر دو مجازات محکوم می‌گردند.

⚖️ دعاوی مربوط به قمار:

✅ وفق ماده 654 قانون مدنی قمار وا گروبندی باطل و دعاوی راجعه به آن مسموع نخواهد بود. قمار و گروبندی از مصادیق «استفاده بدون جهت» است و نه تنها دعوای مطالبه آن مسموع نیست، اگر مالی پرداخته شده باشد، قابل استرداد است (کاتوزیان، قانون مدنی در نظم حقوق کنونی، ذیل ماده 654، یاداشت 2).

🔻 به بیانی ساده تر:

💡 شخصی که در قمار برنده شده است نمی تواند در دادگاه شکایتی برای گرفتن شرط خود مطرح کند اما اگر کسی در قمار ببازد و مال خود را از دست بدهد می تواند درخواست استرداد آن را کند. (استرداد یعنی: پس گرفتن چیزی)