آیا امکان دارد با فروش واحد پارکینگ یا انباری‌ را منتقل نکنیم؟

نوشته شده توسط:Admin - | ۰ دیدگاه

آیا امکان دارد با فروش واحد پارکینگ یا انباری‌ را منتقل نکنیم؟

حقوق هر مالک در قسمت اختصاصی و حصه او در در قانون تملک آپارتمان­ها به صراحت به ممنوعیت فروش پارکینگ جدا و مستقل از آپارتمان اشاره...

⚖️حقوق هر مالک در قسمت اختصاصی و حصه او در در قانون تملک آپارتمان­ها به صراحت به ممنوعیت فروش پارکینگ جدا و مستقل از آپارتمان اشاره نشده است اما به این موضوع اشاره شده که انباری و پارکینگ از توابع آپارتمان هستند.

✅هرچند در عمل شاهد خرید و فروش پارکینگ هستیم اما ادارات ثبت هیچ سند رسمی مجزا و مستقلی برای پارکینگ صادر نمی­کنند و لذا و خرید و فروش پارکینگ با سند عادی و به تعبیر عرف با قولنامه انجام می­شود.

🏠اغلب محاکم و رویه قضایی اعتقاد دارند که اگر خرید و فروش بین مالکین همان ساختمان صورت بگیرد، معامله صحیح است ولی اگر به فردی که مالکیتی در آن ساختمان ندارد پارکینگ فروخته شود اعتبار ندارد زیرا خریدن پارکینگ مستلزم ورودی به حیاط و بخش­ های مشاعی و مشترک ساختمان است و این با مقررات آپارتمان­ نشینی در تعارض است.

📎در نتیجه اگر کسی ملکی را بخرد که در سند آن به پارکینگ اشاره شده اما در مبایعه نامه به عدم فروش و انتقال پارکینگ اشاره شود و با شرط عدم تعلق پارکینگ فروخته شود، و قبلاً پارکینگ آن به فردی خارج از ساختمان فروخته شده باشد، می­توان از طریق دادگاه صالح ابطال مبایعه نامه فروش پارکینگ را تقاضا نمود.

⚖️ ماده ۳ قانون تملک آپارتمان ها نیز قابل توجه است: قسمت‌های مشترک غیر قابل تفکیک بوده و در صورت انتقال قسمت اختصاصی به‌هر صورتی که باشد انتقال قسمت مشترک قهری خواهد بود.

  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

    نوشتن دیدگاه